طراحي وب سايت خبري | طراحي اپليكيشن طراحي وب سايت خبري | طراحي اپليكيشن .

طراحي وب سايت خبري | طراحي اپليكيشن

معرفي شهر كاشان

كاشان را به‌خاطر داشتن مردماني مذهبي و بافرنگ هميشه ستايش كرده‌اند و حالا نيز به همين علت و به‌خاطر معماري خاص آن جزو گردشگرپذيرترين شهرهاي كشورمان محسوب مي‌شود. يكي از علت‌هاي كه كاشان توانسته اهميت پيداكند، به‌دليل قرار گيري در راه تجاري و ارتباطي است كه در تمام دوره‌هاي تاريخي، در مسير آن قرار داشته است.

اقليم و آب و هواي كاشان

شهرستان كاشان  از محدوده‌ي جنوب و غرب در محاصره سلسله جبال مركزي ايران قرار گرفته است. روستاهاي دامنه اين كوهستان عموما داراي آب و هوايي لطيف و معتدل هستند، ولي از جانب شمال شرق كه به زمين‌هاي شوره‌زار كوير مركزي ايران اتصال پيدا مي‌كند، هواي آن به ‌تدريج خشك و سوزان مي‌شود و آب و هوا در قسمت جلگه‌اي كاشان گرم و خشك است. دليل اصلي خشكي هواي كاشان مجاورت آن با دشت كوير است.  از نظر پهنه‌بندي اقليمي شهر كاشان در پهنه اقليمي با زمستان‌هاي نسبتا سرد و تابستان‌هاي خيلي گرم و خشك قرار گرفته است، به‌طوري كه گرماي هوا در اين شهر در تابستان از مرز ۴۰ درجه سانتي‌گراد نيز عبور مي‌كند. در فصل تابستان در اثر صعود هوا در سطح منطقه پست كاشان و برخورد با دامنه‌ها و سرد و متراكم شدن هوا ايجاد بارندگي مي‌كند.

وزش بادهاي كويري كه از صبح تا شام جريان دارد، موجب حرارت و خشكي هوا است و از شام تا بام كه نسيم خشكي از جهت كوهستان جريان پيدا مي‌كند، باعث تعديل هواي منطقه مي‌گردد. بادهاي موسوم به باد سرخ، باد شهرياري، باد سام، باد شمال و باد قبله از بادهاي معروف اين منطقه است كه اكثرا از كوير به سوي كاشان مي‌وزد.

 در بررسي وضعيت بارندگي هر منطقه شناخت منشا و عامل بارندگي امري ضروري است در منطقه كاشان بارندگي بر اثر ورود توده‌هاي باران‌زاي خارج از منطقه شكل مي‌گيرد. توده‌هاي موثر بر كاشان شامل توده‌هاي غربي و مديترانه‌اي و توده‌هاي سوداني هستند. وجود ناهمواري‌هاي بلند منطقه مانعي موثر در مسير اين سيستم‌ها است. از ديگر عامل‌هاي موثر بر بارندگي در سطح منطقه مي‌توان بارندگي جابه‌جايي يا همرفتي را نام برد كه براثر صعود هواي گرم همراه با بخار آب و سرد شدن آدياباتيكي آن تا نقطه شبنم حاصل مي‌شود. منشا بارندگي‌هاي بهاري منطقه كاشان از اين نوع است.

در زمينه منابع آب، كاشان شامل رودخانه‌ها، چاه‌هاي عميق، نيمه عميق و چشمه‌سارها است. مهم‌ترين رودخانه‌هاي اين شهر رودخانه‌هاي هنجن، قهرود، لتحر و چم رود است كه همگي فصلي است و بيش از ۱۳۰ رشته قنات در اطراف شهر وجود دارد كه بين ۴۰ الي ۵۰ رشته آن‌هم اكنون مورد بهره‌برداري قرار مي‌گيرد. علاوه بر قنات‌ها بيش از ۸ چشمه‌سار وجود دارد كه بين آن‌ها چشمه سليمانيه فين از آب‌دهي و اهميت ويژه‌اي برخوردار است.

در قسمت كوهستاني پوشش گسترده‌ي برف، وجود هواي سرد و مرطوب با ميزان نم نسبي بالا و اعتدال دما و همچنين شكل‌گيري رودهاي دائمي چشمه‌ها، قنات‌ها و سفرهاي پر آب به چشم مي‌خورد. برخلاف چهره خشك و سوزان دشت كاشان، در بلندي‌هاي جنوبي و غربي آن بارش قابل‌ ملاحظه‌اي را شاهد هستيم، به نحوي كه ميزان بارش در برخي مناطق حتي دو برابر متوسط بارش دشت كاشان است. در دشت كاشان بر اثر خشكي و فقدان بارش چهره‌اي كويري و حتي پوشش‌هاي سفيد نمكي به چشم مي‌خورد.

سايت منبع


برچسب: معرفي شهر كاشان،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۷ آبان ۱۳۹۷ساعت: ۰۹:۵۴:۴۸ توسط:ايماني موضوع: